Why choose bluehost hosting here is bluehost review that you have to read and inmotion reviews web hosting guide.

چه لنزی بخرم ؟! قسمت اول لنزهای واید

انتخاب  لنز ها : چه وقت از چه لنزی و برای چه استفاده کنیم

ما در تمامی دوربین های دی اس ال آر با مشکل انتخاب لنز مواجه ایم . این محدوده از انتخاب از دوربین های فیش آی که میدان دید 180 درجه ای را فراهم می آورد شروع می شود و تا لنز های تله 800 میلی متری یا بیشتر ادامه می یابد . در این گستره از لنزهای زوم گرفته تا لنز های پرایم ، ماکرو ، سوپرتله و لنز های تیلت شیفت برای انتخاب ما پیش رو می باشند .

همیشه شاگردان ، دوستان یا تازه کار ها از من راجع به انتخاب لنز سوال می کنند ! حقیقت این است که یک جواب واحد برای این سوال وجود ندارد ، این در حالیست که هر قدمی که بر میدارید ممکن است به سر درگمی شما منجر شود ، مگر اینکه از خود چند سوال بپرسیم .

اولین سوال این است که "از چه چیزی قرار است عکس بگیرم" . این میتواند عکس اسپرت ، حیاط وحش ، پرندگان ، منظره ، معماری ، پرتره یا هر چیز دیگری باشد .

مساله بعدی قسمت بودجه ای است که شما می خواهید اختصاص دهید . قیمت لنز به چند چیز وابسته است . لنز های ارزان دیافراگم های متغییری دارند ، به این معنی که هرچه بیشتر زوم می کنید دیافراگم بسته تر می شود . خوب به طبع روی خوش مساله این است که تولید کنندگان دهانه لنز های متفاوتی را تولید کرده اند که عمده نیاز های هر مشتری را با هر میزان از بودجه اختصاصی پاسخ گو باشد .

بعد از این دو سوال مساله کمی پیچیده تر می شود ، من به شخصه سعی می کنم فرد را به سمت اینکه چه لنزی مناسب اوست هدایت کنم تا اینکه بگویم حتما این لنز را باید خریداری کند . بیایید نگاهی به چند مدل لنز بیاندازیم و ببینیم چگونه کار می کنند .

بهتر است از لنز های واید شروع کنیم . در روزهای ابتدایی کارم به عنوان یک عکاس ، تا مدت ها از لنز واید استفاده نمی کردم . کارم را با عکاسی اسپرت شروع کردم و تا مدتها هم از لنز های 200-70 یا 400 با دیافراگم 2.8 یا 600 با دیافراگم 4 استفاده می کردم . در کنار این از منظره هم عکاسی می کردم ولی تا زمانی که قدرت لنز واید را تجربه نکردم هیچ احساسی نسبت به عکاسی از طبیعت نداشتم .  لنز هایی مثل 14mm با دیافراگم 2.8 و 35-16 با دیافراگم 2.8 و یا لنز 24mm .

لنز های واید باید در پیش زمینه ای محسوس عکس برداری شوند . مشکل عکاسان تازه کار با این دست از لنز ها این است که از آن اشتباه استفاده می کنند . وقتی که به اندازه کافی فاصله را رعایت نمی کنند ، یا با تلاش به گنجاندن حجم زیادی از سوژه ها می پردازند ، پس از مدتی به مرور خسته کننده می شود . لنز های واید در فضا های بسته هم کارآمد ظاهر می شوند مثل اتاق ها ، ماشین ها و غیره . این دست از لنزها حجم زیادی به یک فضای کوچک می دهند . لنز های واید کمک شایانی به شما در جهت ارتقای سطح عکاسیتان می کنند .

wide-angle-lens-crop-factor

لنزهایی با عدد فاصله کانونی پایین مثل 28mm و پایین تر با حالت پرایم در میزان شارپی و واضح بودن تصویر در اولویت خرید این نوع از لنزها قرار می گیرند ، اما با این حال لنز های زوم دار راحتی بیشتری را فراهم می آورند .

به جهت توانایی این لنز ها در ضبط میزان زیادی از فضا ، این دست از لنز ها بر پرسپکتیو عکس های شما تاثیر می گذارد.

اندازه سوژه :

زمانی که از لنز های واید استفاده می کنید ، شما معمولا در نزدیکی سوژه خود قرار می گیرید . همین مساله باعث می شود اشیا در پس زمینه در کادر بزرگ به نظر برسد . لنز های واید در نمایش فاصله بین اشیا نیز بسیار اغراق می کند آنچنانی که سوژه هایی با فاصله معمولی یا زیاد را بسیار دور تر از چیزی که هست نشان می دهد  .

wide-angle-landscape

شما از این خصوصیت برای تاکید بر سوژه های پیش زمینه استفاده کنید ، به این شکل که آنها به شکل خاصی از صفحه پس زمینه جدا می شوند .

اعوجاج

به دلیل تفاوت های بیش از حد بین سوژه های نزدیک یا در دور دست ، تصویر بدست آمده از لنز های واید به صورت دراز و کشیده است . این حالت شاید حالتی انتزاعی برای تصویر ایجاد کند ولی در اکثر موارد حالتی خارج از محدوده انتظار را در عکس ایجاد می کند .

wide-angle-goat

عمق میدان

لنز های واید عمق میدان بیشتری را پوشش می دهند چرا که حجم بیشتری از فضا را پوشش می دهد . این لنز ها به این دلیل که شاید در برخی از موارد لازم است از کوه هایی در دور دست تا حیوان هایی در نزدیکی به لنز دوربین را به طور شارپ ضبط کند به این توانایی لنز مجهز است .

wide-angle-amsterdam

آنچه که جز معایب این دست از لنز هاست این است که شما نمی توانید با استفاده از عمق میدان کم سوژه خود را از تصویر جدا کنید و پشت سر را محو کنید . به همین جهت باید در کادر بندی دقت بسیاری را لحاظ کنید .

Joomla 2.5 Templates designed by College Jacken